Kanama bozukluğu

Kanama bozuklukları kanın normal seyirdeki pıhtılaşma durumunun gerçekleşememesi olarak ifade edilebilir. Kanama bozukluğu olan bir kişinin yaralanma, cerrahi operasyon, travma ve kadınlarda adet döneminde kanama süreleri diğer kişilerden daha uzun olabilir. Kanama kimi zaman herhangi sebebi yahut tespit edilebilir bir durumu olmadan ansızın gerçekleşebilir.

Pıhtılaşma bozukluğu kanın yapısındaki çeşitli bileşenlerin eksikliğinden kaynaklanır. Bu bileşenlerden biri pıhtılaşma faktörleridir. Vücudun ürettiği bu faktörlerden herhangi birinin düzeyi düşük ya da eksik olursa kan pıhtılaşması etkilenir ve ağır bir kanama bozukluğu meydan gelir.

Hemofili gibi bazı kanama bozuklukları kalıtsal ve kazanılmış olabilir. Kanama bozuklukları genel olarak; anemi, karaciğer sirozu, HIV, lösemi ve K vitamini eksikliğinden dolayı oluşabilir.

Kanama Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

  • Aşırı güçsüzlük, halsizlik hali
  • Sebepsiz burun kanaması
  • Küçük kesik, kan alma veya aşı sonucu aşırı kanama
  • Kas, yumuşak doku ve eklem yerlerinde kanama
  • Uzun süren adet kanaması

 

Kanama Bozuklarında Tedavi

Kanama bozukluklarında tedavi, seviye ve şartlara göre değişiklik gösterir. Bazı kanama bozukluklarında pıhtılaşma faktörleri -koruyucu olmak maksadıyla kanamanın önüne geçmek için- kişiye ihtiyaç tedavisi olarak ifade edilen yöntemler dahilinde uygulanır. Bu sistemin dışındaki kanama bozuklukları içinse hastanelerde uygulanan güncel ürünler vardır; burun spreyi, taze donmuş plazma vb.1

 


  1. https://www.hemophilia.org/Bleeding-Disorders/What-is-a-Bleeding-Disorder 
KONSINA bu web sitesini kamuya ve sağlık profesyonellerine yönelik genel bilgi vermek amacıyla tasarlamıştır. Bu sitede yer alan hiçbir bilgi doktor veya eczacılarınızın önerilerinin yerine geçemez. Durumunuz hakkında doktorunuzun tavsiyelerinizi takip etmeniz önemle tavsiye olunur.